Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) przedstawiła propozycję ograniczenia dla mikrodrobin, które są celowo dodawane do produktów stosowanych zarówno przez konsumentów jak i użytkowników profesjonalnych. Jeśli ograniczenie zostanie przyjęte, może to spowodować zmniejszenie ilości mikroplastiku uwalnianego do środowiska w UE o około 400 tysięcy ton w ciągu 20 lat.
W dniu 20 marca 2019 r. RAC i SEAC uzgodniły wniosek dotyczący ograniczeń w zakresie mikrodrobin tworzyw sztucznych zaproponowany przez ECHA.
ECHA oceniła zagrożenia dla zdrowia i środowiska, które mogą wynikać z celowego dodawania mikrodrobin tworzyw sztucznych i uznała, że wprowadzenie ogólnoeuropejskiego ograniczenia jest uzasadnione.
Wyniki oceny wskazują, że najprawdopodobniej mikrodrobiny gromadzą się w środowisku lądowym ze względu na wysokie stężenie w osadzie ściekowym często używanym jako nawóz. Znacznie mniejsza część tych mikrocząsteczek jest uwalniana bezpośrednio do środowiska wodnego.
Powodem do niepokoju jest przede wszystkim trwałość i potencjał do bioakumulacji oraz możliwość powodowania szkodliwych skutków dla zdrowia. Po uwolnieniu mikrodrobiny plastiku są niezwykle trwałe w środowisku i pozostają w nim przez tysiące lat, a ich usunięcie jest praktycznie niemożliwe. Obecnie nie jest możliwe określenie wpływu tak długoterminowego narażenia na środowisko.
Dostępność danych dotyczących potencjalnych skutków jest ograniczona, szczególnie dla środowiska lądowego, co powoduje trudności w przeprowadzeniu oceny ryzyka. Z powodu niewielkich rozmiarów mikro- i nanodrobiny, a także mniejsze cząstki, które powstają podczas degradacji mikrocząsteczek mogą być bezpośrednio spożywane i tym samym wejść do łańcucha pokarmowego. Potencjalne skutki dla zdrowia ludzkiego jak dotąd nie są jasne.
Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie mikrocząstek plastików w produktach, za którym idzie ich uwalnianie do środowiska nie jest w wystarczający sposób kontrolowane.
Wniosek ECHA ma na celu ograniczenie ukierunkowanego dodawania mikrodrobin plastiku do produktów, które nie mogą zostać uwolnione do środowiska.
Definicja „mikrodrobin plastiku” jest szeroka i obejmuje małe, zazwyczaj mikroskopijne (mniej niż 5 mm) cząstki syntetycznego polimeru, które są odporne na (bio)degradację. Reprezentuje szeroki zakres zastosowań w produktach konsumenckich i produktach do profesjonalnego użytku w różnych sektorach. W tym w kosmetykach, detergentach, produktach do pielęgnacji, farbach i lakierach, materiałach budowlanych i produktach medycznych, a także w różnych produktach stosowanych w rolnictwie, przemyśle naftowym i gazowym.
ECHA oceniła również skutki społeczno-ekonomiczne proponowanych ograniczeń i jest świadoma, że ograniczenia mogą spowodować różne koszty w zależności od rodzaju produktu. Niemniej jednak przewiduje się, że stosowanie ograniczeń powinno być opłacalne pod względem kosztów dla wszystkich sektorów, w tym sektora rolnego, uznanego za największe źródło mikrodrobin tworzyw sztucznych.
Niektóre państwa członkowskie UE stosuje już zakazy stosowania mikrodrobin plastiku w niektórych rodzajach produktów, najczęściej w przypadku kosmetyków zmywalnych.
https://echa.europa.eu/documents/10162/82cc5875-93ae-d7a9-5747-44c698dc19b6