Producenci i importerzy świec (w tym wosków zapachowych) działający na rynku Unii Europejskiej muszą spełniać konkretne wymagania prawne, mające na celu ochronę zdrowia użytkowników oraz środowiska. Przepisy te nie tylko zapewniają bezpieczeństwo konsumentom, ale również wspierają odpowiedzialną produkcję i transparentność w łańcuchu dostaw. Dbałość o zgodność z regulacjami pomaga budować zaufanie do marki i minimalizuje ryzyko związane z obrotem produktami chemicznymi na wymagającym rynku unijnym.
W świetle rozporządzenia 1907/2006 (REACH) oraz rozporządzenia 1272/2008 (CLP) świece są traktowane jako mieszaniny chemiczne. Z tego względu muszą one spełniać wymogi w zakresie klasyfikacji i oznakowania. Jeśli świeca zostanie sklasyfikowana jako niebezpieczna, to jej dostawca posiada dodatkowe obowiązki przed wprowadzeniem jej na rynek, a sam produkt musi być odpowiednio oznakowany i zapakowany. Obowiązek klasyfikacji substancji lub mieszaniny spoczywa w pierwszej kolejności na importerze lub producencie, jednak obowiązek zapewnienia, że etykieta jest zgodna z CLP, spoczywa na każdym dostawcy w łańcuchu dostaw.
Klasyfikacja świecy zależy od zawartych w niej składników oraz ich stężenia. Informacje o klasyfikacji każdego składnika należy uzyskać od dostawców surowców (w przypadku własnej produkcji świec) lub od dostawcy gotowego produktu (w przypadku dystrybucji lub importu). Odpowiednie informacje powinny znajdować się w sekcji 3 karty charakterystyki (SDS) otrzymanej od dostawcy.
Świece składają się głównie z wosków, które zwykle są nieklasyfikowane. Jednakże często zawierają dodatki zapachowe i barwiące, które mogą być klasyfikowane jako niebezpieczne. Najczęściej są to substancje uczulające na skórę, np. limonen lub aldehyd cynamonowy. Czasami zdarzają się także składniki stwarzające inne zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, takie jak podrażnienie skóry, a w rzadkich przypadkach także inne, bardziej poważne zagrożenia. W niektórych sytuacjach może być również wymagana klasyfikacja ze względu na środowisko.
Karta charakterystyki
Karta charakterystyki (SDS) jest niezbędna dla świec zaklasyfikowanych jako niebezpieczne. SDS zawiera szczegółowe informacje o zagrożeniach oraz bezpiecznym użytkowaniu produktu i musi być sporządzony zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2020/878 w języku urzędowym (językach urzędowych) kraju, gdzie mieszanina jest wprowadzana do obrotu. W przypadku sprzedaży świec bezpośrednio konsumentom karta charakterystyki nie jest wymagana, jednak etykieta świecy musi zawierać wszystkie wymagane informacje zgodnie z przepisami CLP.
Jeśli nie dostarczasz produktów bezpośrednio do użytkownika końcowego, na przykład jeśli dostarczasz świece do dalszej sprzedaży, musisz przekazać SDS swojego produktu dystrybutorowi/detaliście. Kartę charakterystyki musisz przygotować również, jeśli dostarczasz produkt do użytku profesjonalnego, na przykład restauracjom.
W niektórych przypadkach karta charakterystyki świecy nieklasyfikowanej musi być udostępniona na żądanie odbiorcy. Ma to miejsce, kiedy mieszanina zawiera:
- w stężeniach wynoszących osobno co najmniej 1 % wag. substancję, która stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzkiego lub środowiska;
- w stężeniach wynoszących osobno co najmniej 0,1 % wag. przynajmniej jedną substancję, która jest rakotwórcza kategorii 2 lub działa szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A, 1B i 2, działa uczulająco na skórę, kategorii 1, lub działa uczulająco na drogi oddechowe, kategorii 1, lub ma wpływ na laktację lub oddziałuje szkodliwie na dzieci karmione piersią lub jest trwała, wykazująca zdolność do bioakumulacji i toksyczna (PBT) lub bardzo trwała i wykazująca bardzo dużą zdolność do bioakumulacji (vPvB); lub
- substancję, w przypadku której zostały określone we Wspólnocie najwyższe dopuszczalne stężenia w środowisku pracy (NDS).
Etykieta bezpieczeństwa
Niebezpieczna mieszanina musi być zapakowana i oznakowana zgodnie z zasadami CLP. Etykieta CLP nie może być stosowana bezpośrednio na wosku świecy, ponieważ jest on mieszaniną, a nie opakowaniem. Ponadto otwarte szklane naczynie, aluminiowa podstawka stosowana w tealightach oraz pudełko z papieru ażurowego nie są uważane za odpowiednie opakowanie dla niebezpiecznych mieszanin zgodnie z CLP. Świeca w takim pojemniku musi być dostarczona w opakowaniu spełniającym wymagania CLP. Etykieta musi być trwale przytwierdzona do powierzchni opakowania bezpośrednio zawierającego świecę i umieszczona na jego boku tak, aby jej tekst w poziomie był łatwy do odczytania.
Etykieta bezpieczeństwa zgodna z CLP musi zawierać kilka niezbędnych elementów:
- nazwę, adres i numer telefonu dostawcy lub dostawców;
- nominalną ilość produktu;
- piktogramy określające rodzaj zagrożenia;
- hasła ostrzegawcze;
- zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia i środki ostrożności;
- identyfikator produktu (w przypadku mieszanin jest to nazwa handlowa lub oznaczenie mieszaniny oraz informacje o substancjach w niej zawartych, które wpływają na jej klasyfikację pod względem toksyczności, działania żrącego, mutagenności, rakotwórczości, szkodliwości na rozrodczość, uczulania, działania toksycznego na narządy docelowe lub zagrożenia spowodowanego aspiracją);
- informacje uzupełniające (zwroty EUH, jeśli dotyczy).
Rozporządzenie CLP określa także m.in. minimalną wielkość etykiety, piktogramów, sposób rozmieszczenia elementów na etykiecie, a także zasady stosowania etykiet rozkładanych. Nowa wersja CLP, która jeszcze nie została oficjalnie opublikowana, będzie regulowała także minimalną wielkość czcionki.
Zgłoszenie do wykazu klasyfikacji i oznakowania
Jeśli importujesz świecę, mieszankę zapachową lub inną mieszaninę lub substancję do produkcji świecy, możesz mieć obowiązek zgłoszenia do wykazu klasyfikacji i oznakowania. Substancje niebezpieczne, importowane jako takie lub w mieszaninach, muszą być zgłaszane do tego rejestru, niezależnie od ich tonażu.
Zgłoszenie do centrów zatruć i unikalny identyfikator formuły (UFI)
Jeśli świeca jest sklasyfikowana jako niebezpieczna dla zdrowia ludzkiego lub ze względu na swoje właściwości fizyczne, należy ją zgłosić do Centrów Zatruć (tzw. Poison Center Notification – PCN) w krajach, gdzie będzie wprowadzana na rynek. Ważną częścią zgłoszenia PCN jest kod UFI, który musi być także umieszczony na etykiecie. UFI (niepowtarzalny identyfikator postaci czynnej, ang. unique formula identifier) to unikatowy 16-znakowy kod alfanumeryczny, który jest przypisany do danej formulacji. Umożliwia on Centrom Zatruć szybko uzyskać dostęp do informacji o składzie produktu, co jest istotne w sytuacjach awaryjnych.
Rejestracja REACH
Obowiązkowi rejestracji podlega każda substancja produkowana lub importowana w ilości powyżej 1 tony rocznie. Dotyczy to zarówno czystych substancji jak i substancji w mieszaninach. Zatem w przypadku importu należy monitorować na bieżąco ilości sprowadzanych substancji (w przypadku świec – głównie parafiny) i przeprowadzić rejestrację REACH w momencie przekroczenia wielkości 1 t/rok. W przypadku zakupu surowców od dostawców z UE kwestie zgodności z REACH powinny być rozstrzygnięte przez kontrahentów.
Zgłoszenie do bazy SCIP
Świece są uznawane za połączenie mieszaniny i wyrobu. Jeżeli wyrób zawiera substancje wzbudzające szczególnie duże obawy (SVHC) w stężeniu powyżej 0,1%, musi być zgłoszony do bazy SCIP. Przykładem substancji wymagającej zgłoszenia może być kwas borowy w knocie świecy. Baza danych SCIP została ustanowiona zgodnie z unijną Dyrektywą Ramową o Odpadach, aby identyfikować produkty o potencjalnym wpływie na środowisko i zdrowie. Zawiera ona kategorię wyrobów obejmującą „Świece i podobne artykuły”.
Normy bezpieczeństwa dla świec
Oprócz zgodności z przepisami REACH i CLP, świece muszą spełniać określone normy jakości, takie jak:
- EN 15426 (Specyfikacja emisji sadzy),
- EN 15493 (Wymagania i badania dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego) oraz
- EN 15494 (Etykiety dotyczące bezpieczeństwa).
Przestrzeganie tych norm jest kluczowe, aby produkt był bezpieczny w użytkowaniu i zgodny z wymogami rynkowymi. Należy zwrócić uwagę na dodatkowe oznakowanie, które jest wymogiem niezależnym od kwestii oznakowania CLP.
Zgodność z EUDR
Rozporządzenie UE 2023/1115 w sprawie produktów niepowodujących wylesiania (European Union Deforestation Regulation – EUDR), o którym już wcześniej pisaliśmy (Strona Ekotox o EUDR), może dotyczyć także świec. Jeśli do produkcji świec zastosowano, np. olej palmowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy czy glicerynę, to najprawdopodobniej europejski producent będzie podlegał rozporządzeniu. Do jego obowiązków będzie należeć:
- zbieranie i weryfikacja danych o pochodzeniu surowców, których produkcja miała miejsce po 2020 roku (surowce użyte w produkcie nie mogą przyczyniać się do wylesienia);
- zapewnienie przejrzystości łańcuchów dostaw;
- dokumentacja zgodności z wymogami EUDR.
Przedsiębiorstwa muszą wówczas wdrożyć odpowiednie procesy należytej staranności, które pozwolą im udowodnić, że używane przez nich produkty nie są powiązane z wylesianiem.
Wyzwania i pomoc w spełnianiu wymogów prawnych
Wymagania prawne dotyczące produkcji i importu świec mogą wydawać się skomplikowane, ale ich przestrzeganie jest kluczowe dla ochrony zdrowia użytkowników i środowiska. W celu uzyskania profesjonalnego wparcia, zapraszamy do kontaktu z nami.