W dniu 23 maja 2024 wszedł w życie europejski akt dotyczący surowców krytycznych, dotyczący zasobów i zasad pozyskiwania kluczowych surowców chemicznych o charakterze strategicznym. Głównym celem aktu jest zapewnienie, aby do 2030 roku europejskie wydobycie, przetwarzanie, recykling surowców zaspokajały odpowiedni poziom zapotrzebowania w Unii Europejskiej.
W oparciu o przedstawiony akt Komisja Europejska sporządziła wykaz projektów dotyczących wydobycia, przetwarzania, recyklingu i zastępowania surowców krytycznych. Wykaz został poddany konsultacjom z: Radą ds. Surowców Krytycznych składającą się z państw członkowskich i z Parlamentem Europejskim. Na skutek rozmów Komisja przyjęła wykaz 47 projektów mających na celu zwiększenie dostępności surowców oraz zdywersyfikowanie łańcucha dostaw. Dzięki tym projektom UE będzie w stanie w pełni spełnić swoje cele w zakresie wydobycia, przetwarzania i recyklingu litu i kobaltu do 2030 r., przy jednoczesnym osiągnięciu znacznych postępów w odniesieniu do grafitu, niklu i manganu. Ponadto inne projekty strategiczne dotyczące magnezu i wolframu przyczynią się do zwiększenia odporności unijnego przemysłu obronnego, który opiera się na wykorzystaniu tych materiałów.\
Oczekuje się, że łączna wartość inwestycji kapitałowych w 47 projektów strategicznych wyniesie 22,5 mld euro. Projekty zakładają możliwość skorzystania z uproszczonych przepisów dotyczących pozwoleń, a także skrócenie czasu ich wydawania do 15 lub 27 miesięcy (obecnie wydawanie pozwoleń trwa nawet 10 lat).
Pod koniec lata Komisja ogłosi nowe zaproszenie do składania wniosków dotyczących projektów strategicznych dotyczących surowców krytycznych.
Więcej informacji: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_25_864
Surowce krytyczne: https://ekotox.pl/surowce-krytyczne/