Propozycja Komisji Europejskiej: przedłużony okres przejściowy oraz nowe wytyczne dla EUDR

Propozycja Komisji Europejskiej: przedłużony okres przejściowy oraz nowe wytyczne dla EUDR

Propozycja Komisji Europejskiej: przedłużony okres przejściowy oraz nowe wytyczne dla EUDR

Komisja Europejska podjęła znaczący krok w kierunku wdrożenia unijnego rozporządzenia o wylesianiu (EUDR), które ma na celu zapobieganie wylesianiu na całym świecie poprzez regulację produktów wchodzących na rynek europejski lub eksportowanych z niego.

Wydłużony termin na wdrożenie wymagań EUDR

W odpowiedzi na wyzwania związane z wprowadzeniem nowych regulacji Komisja Europejska zaproponowała wydłużenie terminów na dostosowanie się do Rozporządzenia. Duże i średnie przedsiębiorstwa mają czas do 30 grudnia 2025 roku na pełne wdrożenie wymagań EUDR, a małe i mikroprzedsiębiorstwa do 30 czerwca 2026 roku. Dodatkowe 12 miesięcy ma posłużyć jako okres przejściowy. Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana, to przedsiębiorcy zyskają czas na wdrożenie systemów należytej staranności, co zagwarantuje, że ich łańcuchy dostaw będą wolne od wylesiania.

Nowe wytyczne i udostępnienie dedykowanego systemu informatycznego

Wraz z wydłużeniem terminu, Komisja Europejska wydała zaktualizowane wytyczne oraz ramy współpracy międzynarodowej. Wytyczne te wyjaśniają m.in. kluczowe definicje zawarte w rozporządzeniu, takie jak pojęcia podmiotu, należytej staranności oraz wprowadzania na rynek, a także wymogi prawne czy ramy czasowe. Co więcej, przedsiębiorstwa należące do MŚP mogą liczyć na łagodniejsze przepisy i uproszczone obowiązki.  

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jeszcze w grudniu tego roku ma zostać udostępniony  w pełni działający system informatyczny, w którym przedsiębiorcy będą mogli składać oświadczenia o należytej staranności. Rejestracja i przesyłanie dokumentów będzie więc możliwa jeszcze przed wejściem Rozporządzenia w życie.

Strategiczne ramy współpracy międzynarodowej

Strategia Komisji podkreśla współpracę międzynarodową, uznając, że wylesianie jest globalnym problemem, który wymaga skoordynowanej odpowiedzi. Wobec tego większość krajów świata zostanie zaklasyfikowanych jako kraje „o niskim ryzyku”. Ma to na celu skoncentrowanie się na współpracy z krajami wysokiego ryzyka w celu pomocy w spełnieniu standardów EUDR. Wspomniane cele będą realizowanie m.in. poprzez:

  • promowanie zrównoważonych praktyk rolniczych i łańcuchów dostaw wolnych od wylesiania na całym świecie oraz
  • integracji zasad ochrony praw człowieka, w szczególności praw rdzennych społeczności dotkniętych wylesianiem.
Znaczenie EUDR

Unijne rozporządzenie o wylesianiu jest kluczowym narzędziem w walce ze zmianami klimatycznymi, mającym na celu zmniejszenie wkładu UE w globalne wylesianie i degradację lasów. Lasy odgrywają istotną rolę w pochłanianiu dwutlenku węgla, a ich zniszczenie przyspiesza globalne ocieplenie i utratę bioróżnorodności. Powodzenie tego rozporządzenia zależy od współpracy między UE, przedsiębiorstwami i międzynarodowymi partnerami, szczególnie w regionach najbardziej dotkniętych problemem wylesiania. Dodatkowy czas przyznany firmom na dostosowanie się do EUDR ma na celu ułatwienie płynnego i skutecznego przejścia na łańcuchy dostaw wolne od wylesiania, zapewniając jednocześnie, że zrównoważony rozwój środowiskowy idzie w parze z globalnych handlem.

Strona EUDR Centrum Ekotoksykologicznego: EUDR

Komunikat prasowy KE z dnia 02.10.2024: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_24_5009