Pozostałości substancji czynnych w wodzie pitnej

Pozostałości substancji czynnych w wodzie pitnej

Pozostałości substancji czynnych w wodzie pitnej

Wytyczne EFSA i ECHA są już dostępne

Od 1 kwietnia 2026 roku w Europie wprowadzone zostaną nowe wymagania dotyczące oceny wpływu procesów uzdatniania wody na substancje czynne i ich metabolity. Ta inicjatywa, która jest wspólnie kierowana przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA) oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), obejmuje nowe rejestracje i odnawianie rejestracji substancji czynnych w produktach ochrony roślin i produktach biobójczych.

Dokument wytycznych dotyczących wpływu procesów uzdatniania wody na resztki substancji czynnych lub ich metabolitów w wodzie przeznaczonej do produkcji wody pitnej został opublikowany pod koniec 2023 roku. Trwają dyskusje między firmami chemicznymi, agrochemicznymi i organizacjami zajmującymi się badaniami zleconymi w celu zdefiniowania i walidacji jasnych strategii testowania i wsparcia analitycznego, aby sprostać nowym wymaganiom.

Woda pitna pochodzi ze źródeł, w tym wód powierzchniowych i/lub gruntowych. Wytyczne przewidują różne podejścia do pomiaru wpływu procesów uzdatniania wody zarówno na substancje czynne, jak i ich metabolity w produkcji wody pitnej. Wytyczna dotyczy procesów stosowanych głównie w Unii Europejskiej, w tym filtracji, chlorowania, preoksydacji, ozonowania i dezynfekcji UV. Ma to na celu rozwiązanie problemów zdrowotnych związanych z narażeniem na szkodliwe związki w wodzie pitnej.

Co obejmuje testowanie?

W ramach wielopoziomowego systemu unika, tam gdzie to możliwe, badań w rzeczywistych warunkach i uwzględnia, gdzie to stosowne, zastosowanie metod ważenia dowodów i nowe podejście.

Dokładna liczba substancji czynnych, które będą musiały być ocenione, nie jest jeszcze znana, ale szacuje się, że będzie ich od 100 do 500, z wieloma potencjalnymi metabolitami. To rodzi obawy dla producentów, którzy będą musieli przeprowadzić testy, aby zapewnić ciągłą zgodność swoich produktów.

Jak może pomóc Centrum Ekotoksykologiczne?

Centrum Ekotoksykologiczne oferuje fachowe doradztwo w zakresie rejestracji substancji czynnych zgodnie z nowymi wymaganiami ECHA i EFSA. Pomagamy w opracowywaniu strategii testowania, wsparciu analitycznym oraz spełnianiu wymogów legislacyjnych dotyczących zgodności produktów. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wody pitnej i zgodności ze wszystkimi regulacjami.

https://echa.europa.eu/pl/-/echa/efsa-guidance-on-the-impact-of-water-treatment-processes-of-residues-of-active-substances-in-drinking-water