ECHA dodaje jedną niebezpieczną substancję chemiczną do listy kandydackiej

ECHA dodaje jedną niebezpieczną substancję chemiczną do listy kandydackiej

ECHA dodaje jedną niebezpieczną substancję chemiczną do listy kandydackiej

ECHA/NR/24/29

W dniu 7 listopada 2024 r. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) dodała fosforan trifenylu do listy kandydackiej substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC), zwiększając łączną liczbę wpisów na tej liście do 242. Lista ta obejmuje substancje chemiczne, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego lub środowiska, a firmy muszą zarządzać tymi zagrożeniami, dostarczając klientom i konsumentom informacji na temat bezpiecznego stosowania.

Szczegółowe informacje na temat fosforanu trifenylu

Fosforan trifenylu o numerze WE 204-112-2 i numerze CAS 115-86-6 został dodany do wykazu ze względu na jego właściwości zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, które mogą mieć wpływ na środowisko. Ta substancja chemiczna jest powszechnie stosowana jako środek zmniejszający palność i plastyfikator w preparatach polimerowych, klejach i uszczelniaczach. Początkowo planowano dyskusję na temat jego włączenia w czerwcu, ale jego włączenie zostało opóźnione do października ze względu na pojawienie się istotnych nowych informacji na temat jego niebezpiecznych właściwości.

Obowiązki prawne i konsekwencje dla firm

Dodanie fosforanu trifenylu do listy kandydackiej nakłada na przedsiębiorstwa nowe obowiązki prawne wynikające z rozporządzenia REACH:

  • Wymogi informacyjne: Jeśli wyrób zawiera jakiekolwiek SVHC z listy kandydackiej w stężeniu powyżej 0,1% (w/w), dostawcy muszą poinformować klientów i konsumentów o praktykach bezpiecznego stosowania. Konsumenci mają prawo zapytać o obecność SVHC w produktach.
  • Powiadamianie ECHA: Importerzy i producenci wyrobów muszą powiadomić ECHA, jeśli ich produkty zawierają SVHC, w ciągu sześciu miesięcy od umieszczenia ich w wykazie.
  • Aktualizacje kart charakterystyki (SDS): Dostawcy z UE i EOG muszą aktualizować karty charakterystyki dla każdego produktu, który zawiera substancje z listy kandydackiej, niezależnie od tego, czy są one w czystej postaci, czy w mieszaninach.

Ponadto, zgodnie z dyrektywą ramową w sprawie odpadów, przedsiębiorstwa muszą powiadamiać ECHA, jeśli ich wyroby zawierają SVHC w stężeniach powyżej 0,1%. Informacje te są następnie dodawane do bazy danych ECHA SCIP (Substances of Concern In Products), co zapewnia identyfikowalność.

Ponadto produkty zawierające SVHC nie kwalifikują się do oznakowania ekologicznego UE, które promuje produkty o zmniejszonym wpływie na środowisko.