Role i obowiązki wynikające z rozporządzenia CLP
Obowiązki wynikające z rozporządzenia CLP
Obowiązki producenta lub importera wynikające z rozporządzenia CLP
Obowiązki dalszego użytkownika (w tym formulatora/reimportera) wynikające z rozporządzenia CLP
Obowiązki dystrybutora (w tym podmiotu prowadzącego handel zagraniczny) wynikające z rozporządzenia CLP
Obowiązki wytwórcy pewnych szczególnych wyrobów wynikające z rozporządzenia CLP
Centrum Ekotoksykologiczne oferuje kompleksowe usługi w wypełnianiu obowiązków wynikających z Rozporządzenia CLP i REACH. Oferujemy pomoc przy klasyfikacji i oznakowaniu produktów, tworzeniu kart charakterystyki i wykonywaniu wymaganych zgłoszeń.
Zapraszamy do kontaktu:
E-mail: ekotoks(at)ekotoks.pl; Tel: +48 32 202 90 34 ; skype: ekotox.polska
ROZPORZĄDZENIE CLP
Obrót substancjami i mieszaninami nie dotyczy jedynie rynku wewnętrznego (UE/EOG), ale również rynku globalnego, aby ułatwić światową wymianę handlową i jednocześnie zapewnić ochronę ludzi i środowiska. W ramach struktury Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) starannie opracowywano zharmonizowane kryteria klasyfikacji i oznakowania wraz z ogólnymi zasadami ich stosowania. W wyniku tych prac powstał Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS), którego pierwszą wersję przyjęto w 2002 r.
Rozporządzenie CLP jest następstwem szeregu deklaracji, w których Unia potwierdziła zamiar wniesienia wkładu w globalną harmonizację kryteriów klasyfikacji i oznakowania. Poprzez włączenie uzgodnionych na poziomie międzynarodowym kryteriów GHS do prawa unijnego, przedsiębiorstwa powinny zatem odnieść korzyści z globalnej harmonizacji przepisów dotyczących klasyfikacji i oznakowania, oraz ze spójności między przepisami dotyczącymi klasyfikacji i oznakowania w zakresie dostawy i stosowania. Z jednej strony, a przepisami obowiązującymi w odniesieniu do transportu – z drugiej.
Rozporządzenie CLP jest prawnie wiążące dla wszystkich państw członkowskich UE/EOG i ma bezpośrednie zastosowanie do wszystkich branż przemysłu. Poprzednio obowiązujące dyrektywy (DSD i DPD) zostały uchylone po upływie okresu przejściowego, tj. z dniem 1 czerwca 2015 r.
Role i obowiązki wynikające z rozporządzenia CLP
Obowiązki nałożone na dostawcę substancji, lub mieszanin w ramach CLP zależą w większości przypadków od jego roli w odniesieniu do danej substancji lub mieszaniny w łańcuchu dostaw. Najistotniejsze jest zatem ustalenie swojej roli według CLP.
Określenie swojej roli na podstawie rozporządzenia CLP
Rola wg CLP | Opis |
Producent | Osoba fizyczna lub prawna mająca siedzibę na terytorium Unii Europejskiej, która wytwarza lub wydobywa substancję w stanie, w jakim występuje w przyrodzie, na terytorium UE. |
Importer | Osoba fizyczna lub prawna mająca siedzibę na terytorium Unii Europejskiej, która odpowiada za fizyczne wprowadzenie na obszar celny UE. |
Dalszy użytkownik (w tym podmiot sporządzający mieszaniny / reimporter) | Osoba fizyczna lub prawna mająca siedzibę na terytorium Unii Europejskiej, niebędąca producentem ani importerem, która używa substancji w postaci własnej lub jako składnika mieszaniny podczas prowadzonej przez siebie działalności przemysłowej lub innej działalności zawodowej. |
Dystrybutor (w tym podmiot prowadzący handel detaliczny) | Osoba fizyczna lub prawna mająca siedzibę na terytorium Unii Europejskiej, w tym osoba prowadząca handel detaliczny, która wyłącznie magazynuje oraz wprowadza do obrotu substancję w postaci własnej lub jako składnik mieszaniny, udostępniając ją osobom trzecim. |
Wytwórca wyrobów | Osoba fizyczna lub prawna wytwarzającą lub składająca wyrób na terytorium Unii Europejskiej, przy czym „wyrób” oznacza przedmiot, który podczas produkcji otrzymuje określony kształt, powierzchnię, konstrukcję lub wygląd zewnętrzny, co decyduje o jego funkcji w stopniu większym niż jego skład chemiczny. |
UWAGI:
W życiu codziennym termin „producent” może obejmować zarówno osobę (fizyczną/prawną) produkującą substancje, jak i osobę (fizyczną/prawną) produkującą mieszaniny (producenta). W przeciwieństwie do języka potocznego, termin „producent” w kontekście REACH i CLP odnosi się tylko do osoby, która produkuje substancje. Formulator jest „dalszym użytkownikiem” w ramach REACH i CLP.
Dystrybutor ani konsument nie są dalszymi użytkownikami.
Będąc wytwórcą lub importerem wyrobu, jest się objętym wpływem rozporządzenia CLP jedynie wówczas. Gdy wytwarza się lub importuje materiały wybuchowe opisane w sekcji 2.1 załącznika I do CLP, lub w przypadku, gdy art. 7 lub 9 REACH przewiduje rejestrację lub zgłoszenie substancji obecnej w wyrobie.
Odpowiedzialność zawodowa wynikająca z rozporządzenia CLP
Odpowiedzialność zawodowa producenta lub importera wynikająca z rozporządzenia CLP
- Należy klasyfikować, oznakować i pakować substancje i mieszaniny zgodnie z przepisami CLP przed wprowadzeniem ich do obrotu. Należy również klasyfikować substancje, które nie są wprowadzane do obrotu i które podlegają obowiązkowi rejestracji lub zgłoszenia zgodnie z art. 6, 9, 17 lub 18 rozporządzenia REACH (art. 4 CLP). Należy:
- dokonać klasyfikacji zgodnie z tytułem II CLP (art. 5-14 CLP)
- oznakować zgodnie z tytułem III CLP (art. 17-33 CLP)
- pakować zgodnie z tytułem IV CLP (art. 35 CLP)
- Dokonać zgłoszenia elementów klasyfikacji i oznakowania do wykazu klasyfikacji i oznakowania utworzonego w Agencji w przypadku wprowadzania substancji do obrotu (art. 40 CLP).
- Podejmować wszelkie możliwe stosowne działania, aby uzyskać nowe informacje naukowe lub techniczne, które mogą mieć wpływ na klasyfikację substancji lub mieszanin wprowadzanych do obrotu. W przypadku uzyskania informacji, które można uznać za właściwe i wiarygodne, należy bez nieuzasadnionej zwłoki dokonać nowej oceny stosownej klasyfikacji (art. 15 CLP).
- Należy dokonać aktualizacji etykiety po każdej zmianie klasyfikacji i oznakowania danej substancji lub mieszaniny. W pewnych przypadkach bez nieuzasadnionej zwłoki (art. 30 CLP).
- W przypadku dysponowania nowymi informacjami, które mogą prowadzić do zmiany elementów zharmonizowanej klasyfikacji i oznakowania substancji (część 3 załącznika VI do CLP). Należy przedłożyć wniosek właściwemu organowi w jednym z państw członkowskich, w których substancja ta znajduje się w obrocie (art. 37 ust. 6 CLP).
- Należy gromadzić i przechowywać do wglądu wszelkie informacje wymagane do celów klasyfikacji i oznakowania w ramach CLP przez okres co najmniej 10 lat po ostatniej dokonanej dostawie substancji lub mieszaniny. Informacje te należy przechowywać razem z informacjami wymaganymi na mocy art. 36 rozporządzenia REACH (art. 49 CLP).
- Importerzy wprowadzający mieszaniny do obrotu powinni być odpowiednio przygotowani do dostarczenia określonych informacji o mieszaninach organom państw członkowskich, które są odpowiedzialne za przyjmowanie takich informacji w celu ustalenia środków profilaktycznych i leczniczych. Zwłaszcza w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia (tzw. Centra Zatruć; art. 45 CLP i załącznik VIII).
Obowiązki dalszego użytkownika (w tym formulatora /re-importera) wynikające z rozporządzenia CLP
- Należy klasyfikować, oznakować i pakować substancje i mieszaniny zgodnie z przepisami rozporządzenia CLP przed wprowadzeniem ich do obrotu (art. 4 CLP). Istnieje jednak również możliwość posłużenia się klasyfikacją dla danej substancji, lub mieszaniny ustaloną już, zgodnie z tytułem II CLP, przez innego uczestnika łańcucha dostaw, pod warunkiem, że nie zmienia się składu chemicznego tej substancji lub mieszaniny.
- W przypadku dokonania zmiany składu chemicznego substancji lub mieszaniny wprowadzanej przez siebie do obrotu należy dokonać klasyfikacji zgodnie z tytułem II CLP (art. 5-14 CLP)
- Oznakować zgodnie z tytułem III CLP (art. 17-33 CLP)
- Pakować zgodnie z tytułem IV CLP (art. 35 CLP)
- Trzeba podejmować wszelkie możliwe stosowne działania, aby uzyskać nowe informacje naukowe lub techniczne, które mogą mieć wpływ na klasyfikację substancji lub mieszanin wprowadzanych do obrotu. W przypadku uzyskania informacji, które można uznać za właściwe i wiarygodne, należy bez nieuzasadnionej zwłoki dokonać nowej oceny stosownej klasyfikacji (art. 15 CLP).
- Należy dokonać aktualizacji etykiety po każdej zmianie klasyfikacji i oznakowania danej substancji lub mieszaniny, w pewnych przypadkach bez nieuzasadnionej zwłoki (art. 30 CLP).
- W przypadku dysponowania nowymi informacjami, które mogą prowadzić do zmiany elementów zharmonizowanej klasyfikacji i oznakowania substancji, należy przedłożyć wniosek właściwemu organowi w jednym z państw członkowskich, w których substancja ta znajduje się w obrocie (art. 37 ust. 6 CLP).
- Należy gromadzić i przechowywać do wglądu wszelkie informacje wymagane do celów klasyfikacji i oznakowania w ramach CLP przez okres co najmniej 10 lat po ostatniej dokonanej dostawie substancji lub mieszaniny. Informacje te należy przechowywać razem z informacjami wymaganymi na mocy art. 36 rozporządzenia REACH (art. 49 CLP).
- Dalsi użytkownicy wprowadzający mieszaniny do obrotu powinni być odpowiednio przygotowani do dostarczenia określonych informacji o mieszaninach organom państw członkowskich, które są odpowiedzialne za przyjmowanie takich informacji w celu ustalenia środków profilaktycznych i leczniczych, zwłaszcza w nagłych przypadkach zagrożenia zdrowia (tzw. Centra Zatruć; art. 45 CLP i załącznik VIII).
Odpowiedzialność zawodowa dystrybutora (w tym podmiotu prowadzącego handel zagraniczny) wynikająca z rozporządzenia CLP
- Należy odpowiednio oznakować i pakować substancje i mieszaniny wprowadzane do obrotu (art. 4 CLP).
- Istnieje możliwość posłużenia się klasyfikacją dla danej substancji lub mieszaniny ustaloną już, zgodnie z tytułem II CLP, przez innego uczestnika łańcucha dostaw, na przykład zawartą w otrzymanej karcie charakterystyk (art. 4 CLP)
- Należy oznakować zgodnie z tytułem III CLP (art. 17-33 CLP)
- Należy pakować zgodnie z tytułem IV CLP (art. 35 CLP)
- Gromadzić i przechowywać do wglądu wszelkie informacje wymagane do celów klasyfikacji i oznakowania w ramach CLP przez okres co najmniej 10 lat po ostatniej dokonanej dostawie substancji lub mieszaniny. Informacje te należy przechowywać razem z informacjami wymaganymi na mocy art. 36 rozporządzenia REACH (art. 49 CLP). W przypadku posłużenia się klasyfikacją dla substancji lub mieszaniny ustaloną przez innego uczestnika łańcucha dostaw, należy dopilnować, aby wszelkie informacje wymagane do celów klasyfikacji i oznakowania (np. karta charakterystyki) były również przechowywane.
Obowiązki wytwórcy pewnych szczególnych wyrobów wynikające z rozporządzenia CLP
- W przypadku produkowania i wprowadzania do obrotu materiału wybuchowego opisanego w sekcji 2.1 załącznika I do CLP należy zaklasyfikować, oznakować i pakować ten wyrób zgodnie z przepisami CLP przed wprowadzeniem go do obrotu (art. 4 CLP). Zastosowanie mają te same obowiązki, które dotyczą importerów, z wyjątkiem obowiązku powiadamiania Agencji.
- Będąc wytwórcą lub importerem wyrobów, należy klasyfikować także te substancje, które nie są wprowadzane do obrotu i które podlegają obowiązkowi rejestracji lub zgłoszenia z art.7 ust.1,2 i 5 lub art.9 rozporządzenia REACH (art.4 CLP). Należy dokonać klasyfikacji zgodnie z tytułem II CLP (art.5-14 CLP).
Jeżeli nie wiesz od czego rozpocząć poprawne zarządzanie chemikaliami skontaktuj się z nami, lub zacznij od audytu identyfikującego Twoją pozycję w łańcuchu dostaw. W celu zrozumienia poszczególnych obowiązków wynikających z przepisów chemicznych zapraszamy na indywidualne szkolenia, a także krótkie webinaria.