Przeprowadzona przez Cefic analiza sprawozdania UE Safety Gate z 2023 r. ujawniła pilną potrzebę lepszego egzekwowania unijnych przepisów dotyczących chemikaliów, w szczególności w odniesieniu do towarów importowanych i sprzedaży internetowej. W sprawozdaniu, w którym przeanalizowano wyniki z unijnego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach, zwrócono uwagę na gwałtowny wzrost liczby niezgodności chemicznych, co budzi obawy o bezpieczeństwo konsumentów i integralność regulacyjną.
Kluczowe wnioski:
- Wzrost liczby przypadków niezgodności chemicznej: Odsetek przypadków niezgodności chemicznej w produktach wzrósł z 35% w 2022 r. do 51% w 2023 r., co sprawia, że jest to najczęściej zgłaszane ryzyko drugi rok z rzędu.
- Znaczny wzrost liczby kosmetyków niezgodnych z przepisami: Główną rolę w tym trendzie odegrał 12-krotny wzrost liczby kosmetyków niezgodnych z przepisami.
- Rosnąca liczba niezgodności z rozporządzeniami REACH i RoHS: W 2023 r. liczba przypadków niezgodności z rozporządzeniem REACH podwoiła się, a liczba naruszeń dyrektywy RoHS w elektronice potroiła się.
- Towary importowane jako główne źródło: Niezgodność towarów importowanych z przepisami REACH prawie się podwoiła, osiągając 901 przypadków w 2023 r.
- Obawy związane z substancjami zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego: Liczba produktów zawierających substancje chemiczne zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego rośnie od trzech kolejnych lat. Warto zauważyć, że 419 z 427 zarejestrowanych przypadków pochodziło spoza UE/EOG lub z nieznanych źródeł.
Wezwanie do działania:
„Wzrost liczby przypadków niezgodności z przepisami dot. chemikaliów, w szczególności w przypadku towarów importowanych i sprzedaży internetowej, podkreśla pilną potrzebę wzmocnienia egzekwowania prawodawstwa UE w zakresie chemikaliów. Biorąc pod uwagę, że ponad połowa zgłaszanych zagrożeń związanych z produktami jest obecnie związana z bezpieczeństwem chemicznym – a znaczna część pochodzi z krajów spoza UE – jasne jest, że lepszy nadzór rynku i bardziej skoordynowany nadzór we wszystkich państwach członkowskich mają zasadnicze znaczenie dla ochrony europejskich konsumentów i utrzymania integralności przepisów UE.”
– Steven Van de Broeck, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania produktem w Cefic
Gwałtowny wzrost niezgodności chemicznej rodzi pytania o to, czy tendencja ta jest krótkoterminową anomalią, czy też głębszym problemem wymagającym bardziej rygorystycznych środków egzekwowania przepisów. Cefic podkreśla znaczenie ukierunkowanych działań w zakresie egzekwowania prawa i wzmocnionego nadzoru, w szczególności w odniesieniu do towarów importowanych i sprzedaży internetowej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów i zgodności z przepisami w całej UE.
Pełna analiza Cefic: Cefic-Analysis-of-the-EU-Safety-Gate-Report-2023.pdf
Strona internetowa Ekotox Chemicals Management: https://ekotox.pl/zarzadzanie-chemikaliami/ Strona internetowa sprzedaży i reklamy chemikaliów Ekotox: https://ekotox.pl/wymogi-dotyczace-sprzedazy-na-odleglosc-wynikajace-z-rozporzadzenia-clp/