Nowe rozporządzenie UE (2025/351) dotyczące plastikowych materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością

Nowe rozporządzenie UE (2025/351) dotyczące plastikowych materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością

Nowe rozporządzenie UE (2025/351) dotyczące plastikowych materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością

Rozporządzenie Komisji (UE) 2025/351 zmienia kilka istniejących regulacji UE dotyczących materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, w tym rozporządzenie (UE) nr 10/2011 dotyczące materiałów plastikowych oraz rozporządzenie (UE) 2022/1616 dotyczące tworzyw sztucznych z recyklingu. Wprowadza również zmiany do rozporządzenia (WE) nr 2023/2006 w sprawie dobrej praktyki produkcyjnej, koncentrując się na tworzywach sztucznych pochodzących z recyklingu oraz kontroli jakości w produkcji.

Wymogi dotyczące czystości

Substancje stosowane w produkcji tworzyw sztucznych muszą spełniać wysokie standardy czystości. Powinny odpowiadać swojej tożsamości, zawierać jedynie minimalne ilości substancji dodawanych nieintencjonalnie (NIAS) i przechodzić ocenę ryzyka. Substancje te muszą:

  • spełniać określone specyfikacje lub ograniczenia,
  • przejść ocenę toksykologiczną,
  • zapewniać, że limity migracji nie są przekraczane.

Dokumentacja potwierdzająca czystość substancji musi być dostępna dla właściwych organów.

Naturalne substancje, takie jak materiały UVCB (substancje o nieznanym lub zmiennym składzie, produkty złożonych reakcji chemicznych lub materiały biologiczne), mogą być stosowane w ich oryginalnej postaci, pod warunkiem że nie zawierają substancji zmieniających ich tożsamość.

Substancje biobójcze

Substancje biobójcze dopuszczone na mocy rozporządzenia (UE) nr 528/2012 dla kategorii produktowej 4 (produkty stosowane w obszarze żywności i pasz) mogą być stosowane jako dodatki do materiałów plastikowych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, stanowiąc wyjątek od unijnej listy zatwierdzonych substancji.

Tworzywa sztuczne z recyklingu i wielokrotnego użytku

Tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu mogą być stosowane w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, pod warunkiem spełnienia rygorystycznych wymagań, w tym właściwego procesu zbierania oraz zgodności z limitami migracji.

W przypadku materiałów przeznaczonych do wielokrotnego kontaktu z żywnością ich konstrukcja musi zapobiegać zwiększonej migracji substancji z upływem czasu.

Nowe wymogi dotyczące etykietowania

Rozporządzenie wprowadza nowe zasady etykietowania, w tym instrukcje zapobiegające pogorszeniu jakości i niewłaściwemu użytkowaniu produktów wielokrotnego użytku.

Dodatkowo materiały, które jeszcze nie miały kontaktu z żywnością, muszą zawierać instrukcje użytkowania, określające ograniczenia dotyczące rodzaju żywności, czasu kontaktu, temperatury lub warunków podgrzewania.

Przepisy krajowe mogą określać limity migracji dla materiałów, które nie są objęte tym rozporządzeniem.

https://ekotox.pl/materialy-przeznaczone-do-kontaktu-z-zywnoscia/
https://ekotox.pl/o-firmie/oferta/produkty-biobojcze/

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32025R0351