Aktualne wydanie aktualności EkotoxInfo
Zapewniamy dostarczenie najważniejszych informacji z obszaru prawodawstwa UE w zakresie chemikaliów, produktów oraz zarządzania chemikaliami.
- ECHA dodała fosforan trifenylu do listy kandydackiej
- Niebezpieczne substancje chemiczne w produktach kosmetycznych
- Rozporządzenie CLP – ATP 21 i ATP 22
- Konferencja „Chemical Management – REACH 2024” odbyła się w dniach 15-16 października 2024 r. w Bratysławie.
ECHA dodała fosforan trifenylu do listy kandydackiej
W dniu 7 listopada 2024 r. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) dodała fosforan trifenylu do listy kandydackiej substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC), zwiększając łączną liczbę wpisów na tej liście do 242.
https://ekotox.pl/reach/svhc/
Niebezpieczne substancje chemiczne w produktach kosmetycznych
30 października 2024 r. Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) opublikowała wyniki pilotażowego projektu sprawdzania procesu egzekwowania przepisów, z którego wynika, że 6 % kontrolowanych produktów kosmetycznych zawierało niebezpieczne substancje chemiczne zakazane na mocy trwałych związków organicznych (TZO) i ograniczonych na mocy rozporządzenia REACH. Warto dodać, że Polska nie brała udziału w badaniu, w związku z tym produkty sprzedawane bezpośrednio na rynku polskim nie były objęte przedmiotem kontroli.
https://ekotox.pl/o-firmie/oferta/produkty-kosmetyczne/
Rozporządzenie CLP – ATP 21 i ATP 22
Zharmonizowana klasyfikacja i zharmonizowane oznakowanie substancji stwarzających zagrożenie jest określone przez rozporządzenie (WE) nr 1272/2008 przyjętym przez Parlament Europejski i Radę w dniu 16 grudnia 2008 r. w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (CLP). Klasyfikacja substancji jest regularnie aktualizowana przez „Dostosowanie do postępu technicznego” poprawkami ATP do CLP.
22 ATP: https://ekotox.pl/news/22-atp-do-rozporzadzenia-clp/
21 ATP: https://ekotox.pl/news/21-atp-do-rozporzadzenia-clp-opublikowane-przez-ue/
Konferencja „Chemical Management – REACH 2024” odbyła się w dniach 15-16 października 2024 r. w Bratysławie.
Przemyślenia z konferencji REACH 2024:
- Wszyscy czekają na wskazówki od nowego składu Komisji UE – zarządzanie chemikaliami staje się zagadnieniem interdyscyplinarnym, regulowanym przez różne obszary prawodawstwa UE.
- Uproszczenie obiecane w wytycznych politycznych na lata 2024-2029 mogłoby być prawdopodobnie możliwe, ale optymalizacja mogłaby działać lepiej. Optymalizacja będzie wymagała wielu dyskusji, danych, wymiany informacji i gotowości do kompromisu.
- Najczęściej używane słowa to: „niepewność” i „(nie)konkurencyjność”.
- Substancje wzbudzające szczególnie duże obawy (SVHC) zostaną rozszerzone o „substancje wzbudzające duże obawy”. Ta grupa będzie zarządzana przez różne podmioty i różne legislacje to różnych celów.
- REACH 2.0 potrzebny jest każdemu, oczekiwania są duże, ale nie do końca wiadomo co w nim będzie – potrzeba szybkości działania i wymiany informacji.
- Historia PFAS staje się trudna do zrozumienia i śledzenia. Wydaje się, że już wykorzystane zasoby nie są wystarczające i potrzeba będzie ich znacznie więcej, ale czy są one dobrze ukierunkowane i czy rozwijają się we właściwym kierunku?
- Wszyscy gracze starają się zorganizować swoją pracę, aby lepiej radzić sobie z wyzwaniami związanymi z nadchodzącymi szybkimi zmianami. To jeden z bardzo ważnych elementów całej układanki.
- Regulacje dotyczące baterii mają na celu kontrolowanie wszystkich aspektów jednej grupy produktów. To bardzo ambitne przedsięwzięcie i być może krok w dobrym kierunku. Ale jak słyszeliśmy, tracimy: konkurencyjność, inwestycje, dynamikę…
CENTRA EKOTOX – grupa konsultacyjno-doradcza skupiona przede wszystkim na wymaganiach prawnych obowiązujących na rynku UE, dotyczących produktów i wyrobów, mieszanin i chemikaliów, oceny zagrożeń i ryzyka. Zajmujemy się szerokim zakresem obszarów regulacyjnych, aby pomóc naszym klientom spełnić specyficzne wymagania ich produktów na rynku UE.